Η λειτουργία του συστήματος καταγραφής ωκεανογραφικών/μετεωρολογικών συνθηκών στοχεύει στον ορθότερο σχεδιασμό έργων προστασίας ακτών από την παράκτια διάβρωση, βοηθάει την επικείμενη λειτουργία του παράκτιου υδατοδρομίου και την ασφαλή άσκηση της αλιευτικής δραστηριότητας στην περιοχή, συντελεί στην ασφαλή άσκηση θαλάσσιων σπορ και δραστηριοτήτων αναψυχής των ντόπιων και επισκεπτών του Δήμου Καβάλας, ενώ υποβοηθά τις αρχές πολιτικής προστασίας και κυρίως τις λιμενικές στην ορθότερη διαχείριση και λήψη αποφάσεων.
Η υλοποίηση της πράξης αναμένεται ότι:
- Θα αναδείξει το Παρατηρητήριο Παράκτιας Ζώνης και την χρησιμότητα του.
- Θα βελτιώσει την παρεχόμενη πληροφορία προς τους δημότες, επισκέπτες, επιχειρήσεις, υπηρεσίες/οργανισμούς, συλλόγους ειδικών ενδιαφερόντων, ευπαθείς ομάδες πληθυσμού, διαμορφωτές γνώμης, επιστημονική κοινότητα.
- Θα ευαισθητοποιήσει τις κοινωνικές ομάδας σε θέματα περιβαλλοντικής προστασίας, μετριασμού της κλιματικής αλλαγής και προστασίας της παράκτιας ζώνης.
- Θα δημιουργήσει τις προϋποθέσεις ουσιαστικής συμμετοχής των ενδιαφερόμενων κοινωνικών ομάδων.
- Θα παρέχει ανοιχτά περιβαλλοντικά και μετεωρολογικών δεδομένα της περιοχής, καθώς και τεκμηριωμένη και ενδελεχή γνώση του κλίματος της παράκτιας ζώνης, η οποία θα αξιοποιείται σε επόμενες παρεμβάσεις.
- Θα συμβάλλει με τα ανοιχτά δεδομένα στην εφαρμογή του νέου συμφώνου των Δημάρχων για το Κλίμα και την Ενέργεια.
- Θα προβάλει τα θετικά αποτελέσματα και τις δυνατότητες από την χρήση των ΤΠΕ στους δημότες της περιοχής.
- Θα επιτρέψει στη Δημοτική Αρχή να ενημερωθεί και εκπαιδευτεί στη χρήση τηλεματικών συστημάτων αισθητήρων, τεχνογνωσία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί περαιτέρω σε εφαρμογές «έξυπνης πόλης», αλλά και γενικότερα.
- Θα αποτελέσει παράδειγμα αριστείας/ καλών πρακτικών από την χρήση των νέων ΤΠΕ για την υποστήριξη ενεργειών περιβαλλοντικής αναβάθμισης προς άλλους φορείς του δημοσίου και όχι μόνο.
Ο
ωφελούμενος πληθυσμός περιλαμβάνει το σύνολο των κατοίκων του Δήμου Καβάλας, αλλά και των επισκεπτών του και ιδιαίτερα τους αλιείς (ερασιτέχνες και επαγγελματίες), τις επιχειρήσεις θαλάσσιων μεταφορών, τους φορείς και τις αρχές πολιτικής προστασίας, την ακαδημαϊκή κοινότητα, τις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού, καθώς και τους συλλόγους ειδικών ενδιαφερόντων.